[singlepic id=162 w=320 h=240 float=left] Na poslední říjnový týden se mohou návštěvníci Hvězdárny barona Artura Krause DDM DELTA v Pardubicích těšit na dvě zajímavé akce. První z nich, pořádaná DDM DELTA Pardubice, s „dušičkovou“ nadsázkou přináší plno her a překvapení pro malé i dospělé. Půjde o Strašidelnou noc v úterý 26. října od 17 hodin. Týden pak zakončí tradiční přednáška pro veřejnost pořádaná Astronomickou společností Pardubice. Na méně tradiční téma „Čtyřnozí a (někdy i) vícenozí kosmonauté“ bude přednášet ve velkém sále DDM DELTA v pátek 29. října od 19 hodin Milan Halousek z České kosmické kanceláře.
Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 4 ze dne 24. října 2010.
Strašidelná noc konající se v úterý 26. října od 17 hodin je první akce svého druhu pořádaná DDM DELTA Pardubice, jehož je pardubická hvězdárna součástí. Pro malé i velké návštěvníky této akce je připraveno spoustu her a překvapení připomínajících s laskavou nadsázkou svátek Dušičky. Na své si přijdou všichni. Pro méně či více zručné je přichystáno například dlabání dýní, tvorba strašidelných kostýmů nebo zábavná výzdoba vybraných prostor. V programu je i obávaná stezka odvahy. Na hvězdárně ve třetím patře pak děti i dospělé čekají kupříkladu efektní experimenty či strašidelné provázení hvězdárnou. Celou zábavu ve 20 hodin zakončí ohňostroj. Další informace a leták naleznete na www.ddmdelta.cz.
V pátek 29. října od 19 hodin se ve velkém sále DDM DELTA (přízemí) uskuteční přednáška s názvem „Čtyřnozí a (někdy i) vícenozí kosmonauté aneb Zvířata ve službách kosmonaitiky“. Přednášející Milan Halousek z České kosmické kanceláře si toto téma vybral záměrně pro blížící se výročí vzletu prvního psa do vesmíru. Sám k tomu dodává: „Jméno prvního živého tvora ve vesmíru zná většina z nás – fenka Lajka do kosmu vzlétla 3. listopadu 1957. Ze své cesty se však nevrátila a v kosmu zahynula. Fenky Strelka a Bělka už měli větší štěstí – ze své kosmické výpravy se v srpnu 1960 v pořádku vrátily zpět na Zemi. Už před prvními psy se na hranici vesmíru dostalo ve speciálních výškových raketách několik živých tvorů – ovocné mušky, malé opičky nebo myšky. V kabině americké kosmické lodě Mercury si v roce 1961 vyzkoušeli na krátkou chvíli stav beztíže šimpanzové Ham a Enos. První kočičí kosmonaut odstartoval v roce 1963 – byl jím francouzský kocour jménem Felix. Krátce před ním do vesmíru nahlédla i krysa Hector. Dalšími vesmírnými cestovateli se postupně stali želvy, pavouci, mloci, morčata, žáby, mouchy, kobylky, laboratorní králíci, škorpióni, akvarijní rybky, mravenci, termiti, …“
„Zvířata tak lidem ukazovala cestu v dobývání kosmu a pomáhala jim poznat nebezpečí, které může v kosmu na lidské kosmonauty číhat. Jejich cesty byly velmi často zakončeny smrtí při výbuchu startující rakety nebo při tvrdém přistání kosmické lodě,“ doplňuje Halousek, na jehož přednášce se dozvíte mnohem více informací. Přednáška však není pro své téma vhodná pro děti do 10 let.