Nastává jarní rovnodennost – co to znamená?

20 Bře

Každý tak nějak tušíme, že 20. dříve 21. března nastává astronomické jaro. Co se ale, musí stát, abychom mohli skutečně tvrdit, že na minutu přesně nastala jarní rovdonennost? Dle definice je příchod astronomického jara, tedy jarní rovnodennost okamžik, kdy je Slunce v rovině zemského rovníku, takže jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose.  Abychom mohli určit přesný okamžik příchodu astronomického jara, potřebujeme průsečík dvou rovin. Tou první je nebeský rovník.  Ten je v rámci rovníkových souřadnic průmětem pozemského rovníku na oblohu. Druhá promítnutá rovina je rovina oběžných drah planet Sluneční soustavy. Tu nazýváme Ekliptika. Průsečíky těchto dvou rovin určují právě rovnodennosti.

Continue reading

Ulovte si jasnou planetku

4 Bře

Období blížící se jarní rovnodennosti je ideální doba na vyhlížení a ještě lépe na fotografický záznam malých těles Sluneční soustavy. Díky sklonu zemské osy se tak každoročně máme možnost podívat přímo do roviny oběžných drah planet.  Lze tak každoročně pozorovat nejen výrazné zvířetníkové světlo, ale také přítomnost nejjasnějších těles z hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.  2. května letošního roku se právě planetka Vesta dostane do opozice se Sluncem. Znamená to, že v tu chvíli, co bude nejvýš nad obzorem, bude zároveň Slunce na opačné straně oblohy, pod horizontem. Bude tak pozorovatelná po celou noc. Jednoduše řečeno to tedy znamená nejlepší období pro její pozorování!

Autor: Vojtěch Koštějn – Astronomický kroužek Hvězdárna Pardubice

Continue reading

Částečné zatmění slunce 29. 3.

28 Úno
Foto: Petr Horálek

Již brzy se na naší obloze odehraje jedinečný nebeský úkaz. V sobotu 29. března 2025 spatříme v České republice , jak Měsíc zakryje až z 22 % sluneční disk! Zatmění bude viditelné z Grónska, Islandu, části Asie a samozřejmě v Evropě. K maxmální fázi úkazu dojde nad Kanadou, kde nastane téměř 95% částečné zatmění Slunce. Nikde v tomto případě nenestane úplné sluneční zatmění.

Autor: Rozálie  Hykyšová – Astronomický kroužek Hvězdárna Pardubice

Continue reading

PROGRAM NA MĚSÍC LISTOPAD

7 Lis

I v měsíci listopadu vás srdečně zveme za jasného počasí na pravidelná pozorování oblohy.Již o víkendu 8. – 10. listopadu je tu odborný seminář Společnosti pro meziplanetární hmotu a tradičně poslední pátek v měsíci uzavíráme přednáškou.
29. 11. od 19:00 hodin k nám zavítá jeden z předních popularizátorů planetární a měsíční astronomie Mgr. Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária v Brně se stále aktuálním tématem:“JE PLUTO PLANETOU?“

Zdánlivě jednoduchá otázka nás zavede k zajímavým souvislostem týkajících se celé Sluneční soustavy. Proč astronomové vyškrtli Pluto ze seznamu planet? Co je Pluto zač? A kolik je vlastně planet? Zdánlivě jednoduché otázky nás přivedou k zajímavým souvislostem týkajících se nejen naší Sluneční soustavy, ale rovnou celého vesmíru! To vše prozradí Pavel Gabzdyl z brněnské hvězdárny, který patří mezi naše přední popularizátory výzkumu těles Sluneční soustavy

Dočkáme se jasné komety?

19 Zář

Možná se rozpadne při průletu kolem Slunce. Možná se zcela vymkne optimistickým předpovědím. Možná se vyrovná nejjasnějším kometám viditelným za posledních století. To všechno může být kometa Tsuchinshan–ATLAS.

Dosud neznámá vlasatice v lednu 2023 uvízla v zorném poli detektorů Observatoře na Purpurové hoře v čínském Nanjingu (Tsuchinshan – znamená transkripci názvu), v únoru pak jihoafrického robotického dalekohledu pro vyhledávání blízkozemních planetek systému ATLAS (z angl. Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Odtud její poněkud krkolomný název C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS).

Společné tiskové prohlášení České astronomické společnosti a Hvězdárny a planetária Brno číslo 312 z 18. 9. 2024

Continue reading

Ve středu 18. září časně ráno nastane částečné zatmění Měsíce

17 Zář

Ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách nastane částečné zatmění Měsíce. Bude sice jen malé, ale velmi dobře viditelné. Pro jeho pozorování budeme mít příznivé pozorovací podmínky – Měsíc bude zapadat až v době očima nepozorovatelné polostínové fáze zatmění, úkaz tedy uvidíme prakticky v celém jeho průběhu. Tiskové prohlášení Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě a České astronomické společnosti č. 311 ze 13. září 2024.

Continue reading

Uvidíme vánoční kometu?

3 Lis

Jen měsíc a kousek nás dělí od zodpovězení velké otázky: Jak jasná bude kometa Leonard? Odhady v optimistických případech počítají s obdobným představením jako u komety NEOWISE v loňském roce. Pesimistické odhady pak z komety činí maximálně objekt na hranici viditelnosti pouhýma očima, snáze nalezitelný v malých binokulárech. Tak či onak, kometa je už poměrně aktivní, za poslední týden začala natahovat na fotografiích i ohon. Tento snímek získaný v Rakousku pochází z minulého pátku, kometa měla zhruba 11,3 magnitudy. Lze ji tedy najít už středně velkými dalekohledy, navíc v průbehu noci velmi vysoko na obloze v souhvězdí Velké medvědice. Interaktivní mapu najdete zde: https://theskylive.com/planetarium?obj=cometleonard. Foto: Michael Jeager.

Převzato z „Minutky z vesmíru FB“

Může jít o obrázek venku

Zatmění Slunce – přímý přenos

8 Čvn

Již tento čtvrtek nás čeká svým způsobem výjimečná podívaná – částečné zatmění Slunce. To sice nebude nijak výrazné, (nad Pardubicemi jeho velikost dosáhne něco málo přes 16% zakrytí slunečního disku) přesto se vyplatí ho sledovat. K úkazu totiž dojde mimořádně vysoko nad obzorem!
Připravujeme tak pro zájemce o tento úkaz přímý přenos z našeho dalekohledu.

!A NEZAPOMEŇTE! POKUD SE BUDETE DÍVAT POUHÝM OKEM, CHRAŇTE SI ZRAK FITREM!

Dekáda slunečních zatmění

10 Dub

Nadcházející zatmění Slunce, které se odehraje 10.6. tohoto roku nebude jen tak obyčejným úkazem. Pomineme-li, že budeme svědky opravdu výjimečné podívané, je tu ještě jedna neméně zajímavá souvislost. Nadcházející dekáda, kterou právě tento úkaz otevře, bude zatměními Slunce doslova napěchována. Můžeme se tak těšit na četná částečná zatmění pozorovatelná z našeho území. Pro Evropany to však bude i desetiletí, které umožní, za vynaložení rozumných prostředků pozorovat patrně nejúchvatnější verzi tohoto úkazu – úplné zatmění Slunce. Pojďme se podívat, co nás čeká.

Continue reading