Již tradičně poslední pátek v daném měsíci Vás zveme na zajímavou přednášku. Nejinak tomu bude ani v měsíci dubnu, kdy se tematicky zaměříme na komunikaci mezi více i méně vzdálenými místy. V pátek, 27. dubna od 19:00 hodin v malém přednáškovém sále DDM ALFA op DELTA proběhne přednáška s názvem „Radiokomunikace a kosmická technika“ tématem pozemní komunikace a možností radiového spojení s družicemi na oběžné dráze nás provede aktivní radioamatér a radiotechnik Willi Gruber.
Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause DDM AlFA Pardubice a Astronomické společnosti Pardubice č. 75 ze dne 25.4.
Již v hodinách fyziky se seznamujeme s pojmem elektromagnetické záření, do kterého zahrnujeme úzkou část viditelného záření nazývané světlo. Dále pak teplo v podobě infra červeného záření a ultra fialové záření. Jednou z rozsáhlých oblastí elektromagnetického záření jsou pak radiové vlny s vlnovými délkami od 1 milimetru až po tisíce kilometrů. Mnoho zdrojů tak najdeme přímo v kosmu jako silné zdroje radiového záření. Vznikají však mimo jiné i v obvodu střídavého proudu, k němuž je připojena anténa. Rychlost šíření rádiových vln je v prostoru přibližně rovna rychlosti světla ve vakuu. V případě jiných prostředí závisí na indexu lomu. Jako komunikační prostředek využíváme tohoto záření od počátků 20. století, kdy Guglielmo Marconi zkonstruoval bezdrátový telegraf a roku 1901 uskutečnil první transatlantické spojení.
Od počátků radiokomunikace se naše vědomosti a technologická vyspělost posunuly na takovou úroveň, že právě prostřednictvím radiokomunikace jsme schopni vytvářet spojení s družicemi na oběžné dráze nebo získávat data od kosmických sond u vzdálených planet. Jak se v současné době taková spojení provádí? Jak je obtížné navázat spojení s mezinárodní kosmickou stanicí ISS a jaké vybavení je k takové komunikaci zapotřebí? To vše se i s praktickou ukázkou dozvíte na přednášce Williho Grubera 27.4. od 19:00 hodin
Willi Gruber – nar. 1966, Pardubice. Od roku 1981 aktivní radioamatér pracující převážně na krátkých vlnách a věnující se elektronickým konstrukcím. Koncem roku 1985 nastává režimem vynucená pauza a věnuje se částečně jiné činnosti spojené s elektronikou. Od 1.5.1990 je opět aktivní na radioamatérských pásmech a objevuje pro sebe nové způsoby rádiové komunikace a předávání zpráv. Jedním z takových je komunikace s objekty na oběžné dráze Země. První takové spojení se podařilo 2.5.1991 se stanicí WQ0P ze Silverlake v Kansasu přes AO-13 a pak již následovaly stovky spojení se stanicemi z celého světa. Kuriozitou bylo spojení a poslech bývalé orbitální stanice MIR a v roce 1994 spojení s raketoplánem mise STS-59.