Přednáška "SVĚTLO nebo TMA?

20 Úno

[singlepic id=222 w=320 h=240 float=left]Na poslední pátek v měsíci 25. února 2011 zve Astronomická společnost Pardubice do Velkého sálu DDM DELTA Pardubice (ul. Gorkého 2658) na přednášku „SVĚTLO nebo TMA?“ Že je světlo tím, bez čeho by astronomie ani neexistovala, posluchače od 19 hodin přesvědčí Marek Bálský, člen Astronomické společnosti Pardubice.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 11 ze dne 20. února 2011.

Jedním z nejvýznamnějších smyslových ústrojí člověka jsou oči,“ uvádí lektor svou přednášku. „Lidské oči reagují na světelné podněty a umožňují tak vnímat naše okolí a ,poznávat svět’. Světlo je tedy jedním z nejdůležitějších předpokladů lidského poznání, neboť bez světla bychom nic neviděli. Světlo jako součást slunečního záření bylo zřejmě nezbytnou podmínkou vzniku života na Zemi. Co si ale představit pod pojmem ,světlo‘? Je to hmota, vlnění, nebo jen lidská představa, kterou nikdo jiný ,nevidí‘? Vnímá člověk světlo stejným způsobem jako ostatní živí tvorové? Má světlo z přírodních zdrojů (Slunce, oheň) stejné vlastnosti, jako světlo umělé, vytvořené člověkem? Světlo sehrálo zásadní roli též v počátcích astronomie. Nebýt světla přicházejícího od vzdálených hvězd a dalších vesmírných objektů, astronomie jako věda by pravděpodobně nikdy nevznikla. Jakou roli však hraje světlo v dnešním poznání vesmíru?“

Ing. Marek Bálský (* 1982, Hradec Králové) vystudoval Elektrotechnickou fakultu Českého vysokého učení technického v Praze, specializaci Světelná technika. Této specializaci zůstal věrný a dodnes působí jako vědecký pracovník ČVUT v Praze, FEL. O astronomii se začal zajímat v době středoškolských studií, kdy začal navštěvovat pardubickou hvězdárnu, a při vzniku Astronomické společnosti Pardubice v roce 2001 se stal jejím stálým členem. Později začal působit také na Hvězdárně barona Artura Krause DDM DELTA Pardubice jako jeden z dobrovolníků věnujících se provázení po hvězdárně a dalším činnostem spojeným s popularizací astronomie.

Napsat komentář