Sondy Voyager – 35 let putování

11 Říj

[singlepic id=422 w=320 h=240 float=left]Rok 2012 nám přináší jedno významné jubileum. Je tomu již 35 let od doby co se nasvou kosmickou pouť vydala dvojice meziplanetárních sond VOYAGER 1 a 2. Z dvojice kosmických „cestovatelů“ je VOYAGER 1 stále funkční. Ačkoliv je většina přístrojů na palubě sondy z důvodu úspor energie již vypnuta, některé z nich stále posílají cenná data o okolním prostředí.

Lektor Milan Halousek k tomu dále říká:

Dvě sondy Voyager patří k nejslavnějším sondám vyslaným lidstvem do hlubin Sluneční soustavy. Původně měla tato dvojice sond, která odstartovala v roce 1977, prozkoumat Jupiter, Saturn a jeho prstence a velké měsíce Jupiteru a Saturnu. Životnost sond byla plánována na pět let. Poté co byly všechny cíle obou misí splněny bez nejmenších problémů, byl na dálku změněn program sond. Obě zamířily směrem ven ze Sluneční soustavy, do hlubokého vesmíru. Voyager 2 navíc prozkoumal i zbylé dvě planety Uran a Neptun. Po průletech kolem planet byly sice vypnuty kamery i mnohé další přístroje na obou sondách, aktivní však zůstaly detektory nabitých částic, kosmického záření a magnetického pole. Data, jež tyto přístroje dodnes vysílají, jsou neobyčejně důležitá pro rozvoj astrofyziky a dalších oborů kosmické vědy. Oba Voyagery tak stále hledají pomyslnou hranici naší Sluneční soustavy. Tou je rozhraní mezi heliosférou, kde hlavní roli hraje sluneční magnetické pole a částice slunečního větru a volným mezihvězdným prostorem.

Voyagery také nesou na svých palubách poselství jiným kosmickým civilizacím. Letí již 35 roků, ke svým cílům ale poselství ponesou ještě dlouho. Voyager 1 míří k bezejmenné hvězdě AC793888 v souhvězdí Žirafy. Proletí kolem ní za 40 000 let. Voyager 2 směřuje ke hvězdě Sírius v souhvězdí Velkého psa. Doletí k ní přibližně za 296 000 pozemských roků.

Pnohem více se dozvíte již v pátek 26. října od 19:00 na přednášce Milana HALOUSKA z České kosmické kanceláře.

Napsat komentář