Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 52 ze dne 10. března 2014.
[singlepic id=254 w=320 h=240 float=left]V osmnáctém století pozoroval ve Francii oblohu hvězdář Charles Messier (1730-1817). Snažil se na pozadí stálic objevit mlhavý obláček – novou kometu. To se mu dařilo a objevil celkem třinácti vlasatic.
Jeho jméno je ovšem známé z odlišného důvodu. Některé objekty vzdáleného vesmíru v dalekohledu komety připomínají, a aby se mu nepletly, sepsal si pan Messier jejich seznam. Vytvořil tak první katalog zahrnující víc jak stovku nejjasnějších mlhovin, otevřených i kulových hvězdokup, ba i vzdálených galaxií.
Všechny objekty Messierova katalogu je možné vidět z našich zeměpisných šířek. Ve druhé polovině března lze dokonce pozorovat je během jedné noci všechny; a opravdu existují astronomové kteří tento tzv. Messierův maraton absolvovali.
Na pardubické hvězdárně sice nestihneme ukázat vám všechny, ale ty nejhezčí rozhodně ano. Velká mlhovina v Orionu M42 nám připomene odcházející zimu. Hvězdokupy v souhvězdí Vozky M36, M37 a M38 jsou malá hejna mladých hvězd. Vycházející jarní obloha pak nabízí vzdálené hvězdné ostrovy -galaxie- v souhvězdí Lva (M65, M95) či Velké medvědice (M101).
Hvězdárna DDM ALFA Pardubice (odloučené pracoviště DELTA) na Dukle v Gorkého ulici má v březnu otevřeno ve dnech středa, čtvrtek a pátek v čase 19-21 hodin. Nejlepší podmínky pro pozorování jsou zejmána po 20. hodině, kdy je slunce už dostatečněh hluboko pod obzorem. Mimo objekty Messierova katalogu budeme pozorovat i Měsíc, planetu Jupiter a nízko nad obzorem i načervenalý Mars.
Další informace Vám poskytne Petr Komárek na telefonním čísle 603 165 366 nebo emailové adrese info@astropardubice.cz, případně Jan Mocek na telefonním čísel 731 813 810 nebo emailu mocek@post.cz