Po VI. Evropské Noci vědců zve v říjnu pardubická hvězdárna návštěvníky na pozorování Měsíce a komety

6 Říj

[singlepic id=178 w=320 h=240 float=left] V pátek 24. září 2010 navštívilo Hvězdárnu barona Artura Krause v Pardubicích kolem 200 lidí z Pardubicka i poměrně dalekého okolí. Důvodem byla mimořádná evropská akce zvaná Noc vědců, kterou již šestým rokem vyhlásila Evropská unie. Cílem této akce bylo ukázat lidem vědce jako normální lidi s běžnými problémy každodenního života. Návštěvníci hvězdárny mohli spatřit unikátní fotografickou výstavu, poslechnout si přednášku o expedici za zatměním Slunce, ověřit si své znalosti u stánku Europe Direct či pozorovat noční oblohu. Ani v měsíci říjnu však návštěvníci nepřijdou zkrátka. Za příznivého počasí je provedeme „Hvězdnou ZOO“, ukážeme Měsíc a nabídneme i pohled na mlhavou kometu 103P Hartley 2.

Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 2 ze dne 6. října 2010.

Program hvězdárny je od počátku roku 2009 koncipován tak, že každý měsíc je zaměřen na nějakou konkrétní událost či astronomickou zajímavost. Říjen 2010 nese téma „Hvězdná ZOO“. Návštěvníci hvězdárny budou moci zjistit, kolik „zvířecích“ souhvězdí vlastně noční obloha skrývá a některé z nich za přízně počasí na vlastní oči spatřit. Hvězdářskými dalekohledy pak uvidí i barevnou dvojhvězdu Albireo či slabší objekty nebe, jako jsou hvězdokupy a galaxie.

Od 13. října začne být každým dalším dnem dobře viditelný Měsíc. Pohled na našeho nebeského souputníka je nejlepší v době kolem 1. čtvrti, která připadá na čtvrtek 14. října ve 23 hodin 27 minut letního času. Ve dnech kolem této fáze, tedy v období od 13. do 18. října, je možné při pohledu dalekohledem nabýt dojmu plastického vzhledu Měsíce, neboť útvary jako krátery a pohoří vrhají výrazné stíny.

Zpestřením říjnové oblohy by však mohla být kometa 103P Hartley 2, která se vrací ke Slunci jednou za šest a půl roku. Ve středu 20. října prolétá nejblíže k Zemi za posledních přibližně 100 let. A půjde o její „nejtěsnější“ průlet kolem Země na další století. Kometu od Země bude dělit vzdálenost přibližně 18 miliónů km (tedy asi 47x větší než vzdálenost Měsíce od naší rodné planety). Za posledních 15 let se takové přiblížení nějaké komety k Zemi odehrálo jen dvakrát. V roce 1996 kometa Hyakutake proletěla kolem Země 15 miliónů km a o deset let později Zemi „minuly“ fragmenty komety 73P Schwassmann-Wachmann jen o 12 miliónů km.

I když půjde z astronomického hlediska o velmi těsný průlet komety kolem Země, obyvatelům naší planety nic nehrozí. Naopak – při velikosti jádra komety a její současné aktivitě bychom ji mohli v druhé půli října a na počátku listopadu spatřit malým dalekohledem či dokonce pouhýma očima jako slabý mlhavý obláček mezi hvězdami. Kometa se v říjnu bude pohybovat postupně ze souhvězdí Kassijopeji přes Persea do Vozky. Bude tedy pozorovatelná po západu Slunce čím dál níže nad severovýchodním obzorem, ovšem po půlnoci ji najdeme téměř v nadhlavníku. Do konce října by měla pomalu zjasňovat. Bohužel v době její maximální jasnosti bude na obloze rušit Měsíc, který svým svitem za fáze úplňku nepříjemně navýší jas oblohy a ochudí tak i pohled na mlhavou kometu.

[singlepic id=179 w=320 h=240 float=left] Ke spatření komety pouhýma očima je ovšem zapotřebí temná obloha nerušená jak měsíčním světlem (které na počátku listopadu ustoupí), tak i městským osvětlením. V Pardubicích proto bude kometa viditelná spíše jen při použití menších dalekohledů.

Hvězdárna má v říjnu otevřeno každou středu, čtvrtek a pátek od 19 do 21 hodin, kdy probíhá pravidelné pozorování noční oblohy (v případě zataženého počasí je připraven náhradní audiovizuální program). Kromě Měsíce a komety bude hlavní dalekohled  mířit i k planetě Jupiter. V rámci celonárodní pozorovací kampaně bude navíc umožněno od 6. do 29. října i odborné pozorování komety 103P Hartley 2, při kterém si zájemci z řad veřejnosti budou moci za asistence hvězdárenských průvodců vyzkoušet skutečné vědecké pozorování a odeslat jej do celosvětové databáze ICQ (International Comet Quarterly). Další informace najdete na webu pardubické hvězdárny www.astropardubice.cz, nebo též můžete kontaktovat vedoucího pardubické hvězdárny pana Petra Komárka na telefonním čísle 603 165 366.

Zdroje a doporučené odkazy:

[1] http://chw.kommet.cz – další informace o kometě 103P Hartley 2 a o mimořádné pozorovací kampani

[2] https://www.astropardubice.cz/general/kometa-hartley/ – Informace o kometě 103P Hartley 2 pro návštěvníky pardubické hvězdárny a zájemce o odborné pozorování komety

Napsat komentář