Již 11. srpna letošního roku by se měla ke Slunci vydat americká sonda Parker Solar Probe (dále jenom PSP) americké vládní agentury pro letectví a kosmonautiku, NASA. Jejím prioritním cílem bude s dostatečnou přesností porozumět vysokým teplotám koróny, tedy vyšším, než má fotosféra Slunce. S problémem souvisí i neúplné objasnění mechanismu urychlování slunečního větru na velmi vysoké rychlosti v řádech stovek km/s, který může mít po zásahu magnetického obalu Země katastrofální reálné následky – výpadky internetu, narušení rozvodné sítě, nebo žádané GPS atd.. Milník, kteří si sluneční fyzici, technici, koordinátoři a ostatní lidi z týmu nastavili, je natolik vysoko, že je třeba se až Slunce „dotknout“ (jak je uvedeno v názvu sloganu PSP). Samozřejmě, představa názvu je velmi přehnaná, i přesto se jedná o první uměle vyrobené zařízení v historii lidstva, které se Slunci přiblíží nejblíž, na rozdíl od všech ostatních dřívějších i současně stále funkčních „průzkumníků“. Doufejme, že nám sonda nabídne skutečnou a uspokojivou odpověď na neustále kladené otázky veřejnosti, ale i mnohých vědců!
Úvodní stručné video o PSP. (dostupné titulky v češtině) credit: NASA Goddard
,,Dostatečně včasná a hlavně přesná predikce vesmírného počasí v meziplanetárním prostoru!“
Kosmickou sondu vynese 2. nejsilnější raketa současnosti, Delta IV Heavy výrobní společnosti United Launch Alliance, takže hned po populárním Falconu Heavy postaveného bez státních dotací soukromou společností SpaceX. Raketa je na kapalné palivo a dovede vynést náklad o hmotnosti téměř 13,9 tisíc kg na geostacionární dráhu Země. Plánovaný start se odehraje na mysu Canaveral komplexu SLC-37.
Citlivá zařízení, kterými sonda disponuje a bude jej využívat v průběhu celé mise pro vědecké účely, byly vyrobeny v laboratořích aplikované fyziky Hopkinsovi university v USA, stejnojmenné university, která se podílela na stavbě sondy k Plutu, New Horizons, nebo třeba sond STEREO, které mají společný hlavní zdroj výzkumu jako PSP.
Živě a česky komentovaný přenos startu Delta IV Heavy, který pro Vás připravuje kosmonautix.cz.
,,Start úspěšné 2. nejsilnější nosné rakety současnosti budeme mít možnost sledovat s vypouštěním sluneční sondy.“
CESTA PROSTOREM
Sonda při své cestě ke Slunci využije gravitace planety Venuše (v literatuře se uvádí jako gravitační efekt) a první průlet s efektivním využití Venuše, kolem které bude obíhat každých 150 dní do konce listopadu, by se měl uskutečnit ještě 2. října 2018. Podle NASA oběhne Venuši PSP celkem 7x, aby stihla splnit úkoly a naplnění celé mise.
Slunce oběhne zhruba za 88 dní (tj. období standardního výzkumu – finále). Při tomto období se přiblíží nejvíc na cca 6,2 miliónů kilometrů, kde bude průměrná teplota podle odhadů nad 1 370°C!
,,Očekávaná teplota, proti které bude sonda vystavena, dosáhne až 1 370°C!“
TECHNICKÉ VYBAVENÍ
PSP má na palubě hned několik zařízení pro sledování vlivů silného magnetického pole Slunce, předně zde patří magnetometr na měření hustoty plazmatu a dalších faktorů. Optické snímače WISPR pro snímání koróny s velikým rozlišením. Mezi další nástroje patří především detektory/analyzátory vlastností částic přicházející od Slunce, zejména ionty hélia. Na konceptech spolupracovali lidi z universit po celém světě.
Nakonec, mít někdy víc otázek, které nedávají spát, než chtěných odpovědí, je lepší a máme díky tomu obzor pořád před sebou. Přejme sondě povedený start a samý úspěch.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Oficiální web stránky mise NASA Parker Solar Probe
[2] Víc o PSP na anglické Wikipedii
Pingback: Sluneční sonda má denní odklad - Hvězdárna Pardubice