Jaká byla kometa C/2020 F3 NEOWISE

2 Srp

Úžasná, letní kometa C/2020 F3 NEOWISE se stala pro pozorovatele pouhým okem již jen krásnou vzpomínkou. Nadále ji lze spatřit už jen středními či většími teleskopy a její jasnost nadále klesá. Pojďme si tak alespoň zpětně prohlédnout, jak krásně nás tato nádherná vlasatice dokázala potěšit.
Počátkem července jsme kometu mohli sledovat na ranní obloze. Mezi 2. – 3. hodinou ranní tak mnozí pozorovatelé mohli spatřit nesměle se klubající kometární krásku nad severovýchodním obzorem. V následujících dnech, jak kometa stoupala nad obzor a zároveň jak přestával rušit Měsíc začínalo to pravé kometární divadlo. Mimo přesvětlená města, na tmavé obloze například z Orlických hor se tak kometa hrdě pyšnila svým jasným prachovým i méně nápadným iontovým ohonem.

  

To už se ale, píše 11. července a kometa dosahuje jasnosti srovnatelné s jasností s hvězdami ve Velkém voze , kometu lze pozorovat, jak pozvolna stoupá na večerní oblohu a mnoho nadšených pozorovatelů se tento prchavý pohled snažilo zachytit svým fotoaparátem či jen pohledem přes dalekohled z Kunětické hory a zcela právem. Právě na takovou kometu jsme čekali dlouhých 22. roků. Tolik let uplynulo od návštěvy podobné krásky, Hale-Bopp. Stovky překrásných fotografií zaplavily internet a díky skvělé aktivitě našeho kamaráda Petra Horálka, který po celou dobu spravoval FB stránku věnovanou kometě se můžete zpětně podívat na úchvatné snímky z Česka, Slovenska, ale i mnohých jiných částí Evropy.
Dalšího návratu se bohužel nikdo z nás nedočká. Pozemšťané se jí dočkají až za 6700 let. Doufejme tedy v brzkou návštěvu podobně krásné komety.