V pondělí 21.1.2019 v brzkých ranních hodinách se nad našimi hlavami odehrálo velmi unikátní nebeské divadlo. Na dlouhých 6,5 roku poslední úplné zatmění Měsíce. To další si v našich končinách dopřejeme až 7. září 2025. Jaké perly se tedy povedly zachytit pardubickým astronomům a kdo vlastně jsou lovci letošního rudého úplňku, kteří si neváhali přivstat za tímto jedinečným úkazem?
Při zatmění Měsíce dojde k poměrně zajímavému úkazu, kdy se náš Měsíce sice ocitne v zemském stínu, ale zároveň dlouhovlnná složka slunečního světla, které odpovídá právě červená barva proniká skrz plynný obal naší planety a zbarvuje měsíční úplněk do mystické podoby. To letošní zatmění ovšem bylo přeci jen zajímavější. Kromě očekávaných odstínů rudé až hnědé se nedlouho před úplnou fází objevil namodralý tyrkysový jev, kterým se prozrazuje další složka naší atmosféry – Ozón. Naprostou perlou a úžasnou shodou okolností byl dopad jasného meteoroidu na povrch Měsíce právě v době, kdy vrcholila tato unikátní nebeská stínohra.
O skvělou dokumentaci a záznam na více než šest roků posledního úplného zatmění se skvěle postarali mladí pardubičtí astronomové z astronomického kroužku pokročilí. Více v galerii.