Nadcházející zatmění Slunce, které se odehraje 10.6. tohoto roku nebude jen tak obyčejným úkazem. Pomineme-li, že budeme svědky opravdu výjimečné podívané, je tu ještě jedna neméně zajímavá souvislost. Nadcházející dekáda, kterou právě tento úkaz otevře, bude zatměními Slunce doslova napěchována. Můžeme se tak těšit na četná částečná zatmění pozorovatelná z našeho území. Pro Evropany to však bude i desetiletí, které umožní, za vynaložení rozumných prostředků pozorovat patrně nejúchvatnější verzi tohoto úkazu – úplné zatmění Slunce. Pojďme se podívat, co nás čeká.
Období let 2021–2030 bude obdobím relativně četných zatmění Slunce viditelných i ČR i když pouze částečných. Zároveň se dočkáme jednoho z nejdelších zatmění v tomto století, jehož pás totality bude mít pro evropské pozorovatel velmi výhodnou polohu.
Prvním úkazem této série je již zmiňované zatmění 10.6.2021, které bude od nás viditelné jako částečné s maximálním zakrytím Slunečního kotouče 17 %. Jako prstencové ho spatří obyvatelé Grónska viz mapka
25. října 2022
Nastane další částečné zatmění, viditelné z našeho území. Krátce před polednem nastane jeho maximální fáze, která dosáhne až 42% zakrytí slunečního disku. K maximálnímu zatmění dojde nad severozápadním Ruskem, kde fáze zatmění slunečního disku dosáhne až 86 % viz mapka.
8. dubna 2024
Natane zatmění, které sice od nás nespatříme ani jako částečné, ale pro výletu chtivé fotografy a nadšence jistě nebude problém jej spatřit. Pás totality se potáhne přes východní a jižní část USA. Viz mapka.
29. března 2025
Budeme svědky velmi podobného zatmění, které nás čeká letos. Maximální fáze nastane 17 minut po poledni kdy Měsíc bude zakrývat až 20 % slunečního disku. Ve světě si toto zatmění v jeho největší fázi (až 94 %) vychutnají obyvatelé Kanady. Viz mapka.
12. srpna 2026
Natane první ze dvou velmi výjimečných zatmění Slunce, která budou viditelná z evropského kontinentu. Pás totality bude začínat v
Arktidě a končit ve Středozemním moři pod španělským územím, kde bude možné spatřit velmi pěkné, úplné zamění Slunce. Ten, kdo se rozhodne zůstat doma v ČR rovněž nebude ochuzen. Nad ČR nastane výrazné částečné zatmění, které před západem Slunce dosáhne až 89 %. Viz mapka.
2. srpna 2027
Dojde k podobně dlouhému úplnému zatmění Slunce jako v roce 2009 v Číně. Z území Evropy jej spatříme jako částečné s maximálním zatměním slunečního disku 54 %. Pro plný zážitek z úplného zatmění bude stačit přejet do turisticky oblíbeného Egypta. Viz mapka.
26. ledna 2028
Nový rok 2028 si můžete zpříjemnit malým výletem do Španělska za prstencovým zatměním Slunce. Z našeho území bude v době zatmění již Slunce pod obzorem. Viz mapka.
22. července 2028
Nastane velmi dlouhé zatmění, které bude atakovat magickou hranici 5 minut. Z našeho území jej bohužel nespatříme. Je ovšem pravděpodobné, že mnozí z vás se natolik zmlsají předchozími úkazy, že si výlet do Austrálie neodpustí. Viz mapka.
12. června 2029
ozdobí ranní východ slunce čtrnácti procentní zatmění Slunce. Spatříme tak ukousnuté, vycházející Slunce. Maximální zatmění (46 %) nastane nad Kanadou. Viz mapka.
1. června 2030
Celou sérii tohoto desetiletí završí poměrně zajímavé, prstencové zatmění. Z našeho území spatříme částečnou fázi dosahující 70% zakrytí slunečního disku. Kdo bude chtít toto zatmění spatřit v celé své kráse, bude muset vyrazit na africký kontinent, kde budou státy jako Tunisko či Libye jasná volba. Viz mapka