Letní oblohu začíná pozvolna zdobit jeden z nejvýraznějších meteorických rojů roku. Řeč je o krásných Perseidech lidově také nazývaných „slzy svatého Vavřince.“ Meteorický roj Perseidy je jeden z nejvýraznějších meteorických rojů, který můžeme během roku na noční obloze spatřit a ačkoliv existují roje s vyšší zenitovou hodinovou frekvencí a jasnějšími meteory jako jsou zimní prosincové Geminidy, jsou právě Preseidy velmi dobře známé díky skvělým pozorovacím podmínkám, které panují v letních měsících. Ostatně jen tak si lehnout na deku či do spacáku a počítat tak zvané padající hvězdy už tak nějak patří k letní romantice a dokládá, že k astronomii a astronomickým pozorováním nejsou vždy nutně potřebné dalekohledy.
Oko jako nástroj astronoma
Pro pozorování Perseid nám postačí pouze naše oči. Pro ty z vás co rádi fotografujete jsou Perseidy ideální úkaz pro originální snímek letní oblohy. Co uvidíme? Meteory jsou částečky prachu, které nám zde po svých četných průletech zanechala kometa 109P/Swift – Tuttle. Naše země se tak každoročně ocitá v pásmu těchto prachových stop, které vnikají do naší atmosféry. Díky vysoké rychlosti až (59 km/s v případě Perseid) a tím způsobeným třením o molekuly vzduchu následně vzniká onen dobře známý světelný jev, kterému říkáme meteor – lidově padající hvězda. Jelikož vše vzniká ve značných výškách nad zemským povrchem, perspektiva (sbíhavý pohled) se postará o to, že meteory zdánlivě vylétávají z jednoho bodu kterému říkáme radiant. V tomto případě se nachází v souhvězdí Persea. Odtud tedy onen název Perseidy.
Perseidy jak se patří
Perseidy mají letos vynikající pozorovací podmínky. Maximum nastane ve čtvrtek 13. 8. ráno během novu.
A nakonec trochu historie
Perseidám se také historicky říká „Slzy sv. Vavřince“, Sv. Vavřinec byl římský klerik (duchovní), který byl později umučen. Protože byl upálen či upečen k smrti, je zobrazován s roštem v ruce a oblečen v dalmatice. Meteorický roj byl historicky vykládán jako slzy za jeho smrt.
Webcast / Perseidy
http://www.space.com/19195-night-sky-planets-asteroids-webcasts.html – Zdarma