Vnímavý pozorovatel letošního dění na obloze či snad mnozí z vás, kteří občas zabrousíte, svým pohledem k obloze jste si již jistě všimli, že od samého počátku letošního roku nám obloha doslova na zlatém podnosu nabízí jeden akční zážitek za druhým. Hned počátkem ledna jsme mohli pozorovat velmi výraznou a fotogenickou konjunkci Merkuru s Venuší. O měsíc později jsme pak byli svědky velmi pěkného a efektního setkání Marsu, Venuše a Měsíce. Rovněž v únoru, jeho počátkem, se planeta Jupiter dostala do opozice se Sluncem. Kromě pozorovatelnosti po celou noc byl rovněž nejblíže Zemi. Únorová obloha tak poskytla raritní podívanou v podobě zářivé Venuše jako večernice a neméně jasného Jupiteru. A šou pokračovala i v březnu několika blízkými setkáními Měsíce s planetami Venuše, Mars a Jupiter aby nás doslova uzemnila sice částečným, ale za to jedním z největších zatmění Slunce na dalších dlouhých 11 let, Duben nám poskytnul drobný oddychový čas s méně výraznými úkazy jako je zdánlivé přiblíženími Měsíce a planet Sluneční soustavy k hvězdám.
Pojďme se nyní společně podívat, na malý přehled, co nám nabídne obloha v příštích měsících. Věřte, že bude na co koukat!
Květnová trojice/čtveřice
V květnu se na nás chystá skutečná „Těžká jízda“ Sluneční soustavy. Útok velkých planet ohlásí posel bohů, maličký Merkur, který počátkem května bude dosažitelný i relativně malými dalekohledy v pohodlné vzdálenosti 21° od oslnivého zapadajícího Slunce. Následuje Zářivá Venuše, pro kterou je toto nejlepší období pozorovatelnosti a za ní obří Jupiter. Zatímco Merkur se během května stane nepozorovatelným, nad východním obzorem jej začne střídat krásný Saturn, který se 23. května dostává do opozice se Sluncem a bude od té doby pozorovatelný po celou noc.
Tři, respektive čtyři planety Sluneční soustavy během května!
Právě poslední jmenovaný aktér planetárního představení, Saturn na sebe upozorní ještě jednou. 1. 6. ve 20:00 dojde k velmi těsnému, fotogenickému setkání Saturnu a Měsíce nízko nad jihovýchodním obzorem. Měsíc bude jen 1,1° od Saturnu! Již nyní se tedy těšte na krásné záběry! Ani druhý aktér „těžké jízdy“ planetární obr Jupiter se nenechá zahambit a tak přesně o měsíc později, 1. 7. nastane velmi pěkné přiblížení Jupiteru a Venuše. Na večerní obloze bude toto přiblížení pozorovatelné již 30. 6. večer nízko nad západním obzorem.
Slzy svatého Vavřince
Dostáváme se do srpna a s ním ověřená klaslika letních nocí. Maximum meteorického roje Perseid, které letos připadá na 13. 8.; 8h nastane během novu. Podle IMO je předpovězena mírně zvýšená aktivita roje. Nechme se tedy mile řekvapit.
Pecka na svatého Václava – Zatmění Měsíce
Pokud vaše srdce plesalo radostí z krásných úkazů, které nás čekají, nyní si raději sedněte a v klidu si poznačte 28. 9. do svého kalendáře. Právě v tento den se v brzkých ranních hodinách (4 hodiny) nad naším územím odehraje jedno ze dvou letos pozorovaných zatmění. Tím prvním bylo zatmění Slunce ze dne 20. 3. a ačkoliv bylo, z našeho území viditelné pouze jako částečné jednalo se o neopakovatelný zážitek. Úkaz z 28. září nebude o nic méně mysteriózní, půjde totiž o úplné zatmění Měsíce, které nad naší republikou spatříme v takřka celém svém průběhu pokud tedy nepočítáme závěrečnou polostínovou fázi, která je odhalitelná víceméně pouze fotograficky.
Do karet pozorování tomuto úkazu hraje i fakt, že 28. 9. je státní svátek a nikdo z nás nemusí ani do školy, ani do práce. Sejdeme se tedy pod rudým Měsícem
Ačkoliv mnoho z úkazů se odehrává, mimo otevírací dobu hvězdárny, jistě neváhejte, a vydejte se úkazy pozorovat a fotografovat! Budeme velmi rádi, pokud nám vaše snímky pošlete, nebo nám je nasdílíte na naši facebookovou stránku facebook.com/astropardubice