
Hned tři planety Sluneční soustavy a náš Měsíc. To je jedno z největších lákadel blížícího se měsíce května. Večerní obloha nám ostatně již nějakou dobu připravuje zajímavou hru, která by pozornému divákovi neměla uniknout. Právě v květnu spatříme na obloze maličký Merkur, zářivou Venuši a obří plynný Jupiter. Jako ozdoba květnové oblohy se bude mezi planetami sunout náš kosmický soused – Měsíc. Jako šňůra perel tak budou mezi jasnými hvězdami jarních souhvězdí vyskládány planety naší Sluneční soustavy.
Merkur

Od počátku května do jeho poloviny lze planetu Merkur spatřit na konci občanského soumraku asi 11° nad západním obzorem. 7. 5. v 6 hodin SEČ nastává největší východní elongace Merkuru,kdy se tato planeta dostává 21° od Slunce. Nastává tak krátké, ale výrazné pozorovací okno, kdy můžeme na večerní obloze spatřit nejmenší planetu naší soustavy.
Venuše

Nalezení Merkuru nám možná dá trochu práce a nervů při pomyšlení, že s každým okamžikem toto těleso nenávratně mizí za pozemský obzor. Zcela jiný případ je planeta Venuše,která je již od března jednoznačnou dominantou noční oblohy. Nejpříznivější podmínky k pozorování této planetární krasavice na večerní obloze nastávají právě na přelomu dubna a května kdy dosáhne jsnosti -4,3 mag. a s výškou 24° nad obzorem se stane skutečně nepřehlédnutelnou dominantou večerní oblohy.
Jupiter

Ačkoliv se Jupiter v současnu s Venuší jen s těží může měřit co se jasnosti týče, i tato planeta má své nepopiratelné kouzlo pro pozoroatele a obdivovatele vzdálených světů. Ačkoliv viditelnost této planety se s nástupem května zhoršuje bude stále dostatečně jasný na pozorování pouhým okem a především na obdivné pohledy dalekohlededm. Právě planeta Jupiter je aktérem představení, které si na nás pozemšťany poslední dvě jmenované planety pozvolna chystají.
Květen tedy patří palanetám Merkur, Venuše a Jupiter, které nalezneme úhledně vyrovnané na ekliptice.

Takto vyrovnané však planety zůstnou pouze několik dní. První, kdo opustí zdánlivou linii bude Merkur. Venuše a Jupiter se k sobě budou v průběhu následujících týdnů zdánlivě přibližovat až 30. 6. dojde k velmi těsnému, fotogenickému přiblížení, které bude pozorovatelné nízko nad západním obzorem. Ke konjunkci dojde 1. 7. v 9:00.
Těšme se tedy na parádní šou!