[singlepic id=410 w=320 h=240 float=left] Na státní svátek 28. září 2012 se po celé Evropě odehraje každoroční svátek popularizace vědy známý jako Evropská noc vědců. Již po osmé se tak mohou lidé z řad široké veřejnosti vydat na desítky míst po celé České republice, aby se zdarma zúčastnili mimořádných vědecko-populárních představení a dnů otevřených dveří. I pardubická hvězdárna otevírá dveře návštěvníkům – bohatý program plný soutěží, her a poučení začíná v 19 hodin a potrvá až do půlnoci. Partnery akce jsou Astronomická společnost Pardubice a Europe Direct Pardubice.
Tisková zpráva Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích a Astronomické společnosti Pardubice č. 38 ze dne 24. září 2012.
Noc vědců na pardubické hvězdárně začíná v 19 hodin přivítáním všech návštěvníků ve Velkém sále DDM DELTA Pardubice, v jejímž nejvyšším patře hvězdárna sídlí. Následuje slavnostní vyhlášení výsledků takřka dvouleté fotografické soutěže Pardubický Měsíc, do které se mohl zapojit opravdu každý. Soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích a vítězové prvních míst z každé kategorie budou oceněni zrcadlovým hvězdářským dalekohledem Firstscope. Ovšem i na další oceněné čekají opravdu vzácné ceny, které do soutěže věnovala Hvězdárna a planetárium Brno spolu s Europe Direct Pardubice. Můžeme rovněž prozradit, že porota mezi snímky našla i bezpodmínečně nejlepší fotografický úlovek, jehož autor bude po právu absolutním vítězem soutěže.
Po vyhlášení výsledků se již kolem 20. hodiny bude moci pozorovat noční obloha na hvězdárenské terase i v kopuli, kde stojí druhý největší dalekohled v České republice používaný k pozorování pro veřejnost. Dalekohledem o průměru 0,45 metru i dalšími přístroji budou moci návštěvníci pozorovat zejména Měsíc či zajímavé objekty vzdáleného nebe jako barevné dvojhvězdy či hvězdokupy.
V průběhu akce se budou moci návštěvníci zapojit do různých soutěží a her, které pro ně připravil stánek Europe Direct Pardubice, partner Noci vědců v Pardubicích. Všichni si tak mohou zkusit například prověřit své znalosti o Sluneční soustavě, kosmonautice i vesmíru pomocí vědomostních kvízů. Připraveny jsou aktivity pro všechny věkové kategorie – od dětí po seniory.
Letošní Noc vědců se v Pardubicích bude věnovat zejména našemu nejbližšímu kosmickému sousedovi – Měsíci. A to nejen kvůli vyhlášení výsledků fotografické soutěže. Měsíc se dostává do fáze úplňku, která nastane v neděli 30. září, a je tedy velmi dobře pozorovatelný. Rovněž právě letos zesnula legendární osobnost světové kosmonautiky – Neil Armstrong. Netřeba připomínat, že on spolu s Edwinem Aldrinem stanuli 20. července 1969 jako první lidé na měsíčním povrchu.
Další informace:
[1] www.astropardubice.cz (oficiální web pardubické hvězdárny)
[2] www.astro.cz/akce/noc_vedcu/2012 (oficiální stránka Noci vědců)
[3] www.europe-direct.cz/strediska/pardubice (Europe Direct Pardubice)