Poslední z očekávaných „stínových“ úkazů roku 2003

23 Zář

Milí příznivci astronomie a podobných věd, milí příznivci přenádherných jevů na obloze. Doufám, že jste nezapomněli na listopadové zatmění Měsíce, které bude tolik zajímavé.
Letos jsme již měli možnost úkaz vidět, jistě si vzpomínáte, v pátek ráno 16. května. Květen 2003 byl vůbec výjimečný a neodolatelný, často nazývaný měsícem stínů pro hned 3 nevšední úkazy, ke kterým v něm došlo (7. – přechod Merkuru přes sluneční kotouč,16. – měsíční zatmění a konečně 31. – úchvatné zatmění Slunce, u nás v republice částečné). Jenže to vůbec neznamená, že tím je pro nás ten kufr perliček hvězdařiny uzamčen.Tedy pokud nám ho nezamkne nepříznivé počasí. V případě, že ne, v nedělní ráno 9.listopadu náš vesmírný souputník vstoupí v 0:32,8 hodin zimního času do zemského stínu a pomalu se do něj bude potápět. Ve 2:07,5 v něm spočine celý, avšak právě výjimečně ne na dlouho. O silnějších 22 minut později, ve 2:29,7 hodiny opět částí probleskne v původní záři polostínu (který je s normální září vizuálně skoro nerozdílný) a v brzké občanské ráno, ve 4:04,3 hodin již zcela opustí úplný zemský stín. Střed zatmění nastává ve 2:08,6 hodin zmíněného času.

Čím je zajímavé od ostatních? Už z předchozích řádků je zřejmé, že délka úplného zatmění je poměrně dosti krátká. Pohyb Měsíce při jeho největší vzdálenosti od Země v jejím stínu totiž umožňuje skoro až dvouhodinové zatmavení Měsíce (naposledy viditelné 16.7.2000 z Austrálie). Však při tomhle letošním úkazu naše přirozená družice jen doslova o fous vleze celá do stínu. V sérii saros, která popisuje periodiku měsíčních a slunečních zatmění je tato očíslována č.126 a jde o 45. zatmění (velikosti 1,072) z celkových 72 v této sérii. Příští lunární úkaz patřící do této skupiny již neproběhne jako úplný, ale právě o ten fous částečný (velikost 0,974). Pro přesnost si ho lidé při dobrém počasí vychutnají 19.listopadu 2021. A navíc, protože Měsíc bude blízko vnitřního okraje stínu, můžeme očekávat po celou dobu úplné fáze zajímavé zabarvení kotouče, které způsobuje rozložené sluneční světlo o zemskou atmosféru, poslané právě směrem do stínu. To je též důvod jeho nehomogennosti, co se tmavosti stínu týče (čím více ke středu, tím tmavší).

Měsíc se v době úkazu bude nacházet 49° nad obzorem v souhvězdí Berana, které je bohužel na množství jasných hvězd chudé, proto nedojde k žádnému zajímavému zákrytu hvězdy. Ale excelentní bude zrovna poloha slabé komety C2001/HT50 (Linear-NEAT ), jenž bychom mohli při poklesu měsíčního jasu naleznout necelé 0,2° západně od okraje kotouče. Další zatmění až příští rok! Pro přesnost dlouhotrvající, které uvidíme v první polovině noci, nastane 4.5.2004 a s ránem 28.10.2004 se také počítá.

Hezkou zábavu, přípravu a hlavně štěstí v počasí přeji nám všem, protože je o co přijít.