Blíží se maximum roje Lyrid

10 Dub

Druhá polovina dubna bývá pravidelně obdobím viditelnosti meteorického roje Lyridy. Nejinak tomu bude i v roce letošním. Přitom právě podmínky pro vyhlížení meteorů příslušejících k tomuto roji jsou jedny z nejlepších za dlouhou dobu. Pojďme ale, pěkně popořadě. Zdrojem částic, které vytvářejí každoroční jarní podívanou je dlouhoperiodická kometa  C/1861 G1 (Thatcher) s periodou návratu 415 let. Její nejbližší návrat je tak očekáván roku 2283. Právě prachová stopa, kterou za sebou tato kometa zanechává je zdrojem dubnového meteorického roje, který má svůj radiant, tedy bod odkud díky perspektivě zdánlivě meteory vylétávají umístěn poblíž souhvězdí Lyry. Tohoto fenoménu si všimli pozorovatelé již velmi dávno. Už před více než 2600 roky byl tak tento roj lidem velmi dobře známý.

Výjimečně dobré podmínky

Letošní rok je pro pozorování tohoto meteorického roje obzvláště příznivý. Maximum aktivity připadá na 21. / 22. 4. přičemž vždy den před maximem a den po maximu lze pozorovat zvýšenou aktivitu. Obecně vzato, je meteorický roj Lyrid, aktivní od 14. do 30. dubna.  Radiant se v době okolo maxima bude nacházet vysoko nad V – JV obzorem, nebude rušit Měsíc, který vychází až krátce před půl třetí ráno. Takže o většinu noci budou ideální podmínky jak na vyhlížení meteorů příslušných k tomuto roji tak k dalším pozorováním noční bezměsíčné oblohy.

Jak na pozorování meteorů

Pozorování meteorů, je na technické vybavení jeden z nejméně náročných druhů astronomických pozorování. Úplně nejzákladnější způsob je pozorování prostým okem. S očima přizpůsobenýma na tmu tak máme šanci spatřit nejen jasné ale i slabší meteory tohoto roje.

Pakliže pomýšlíte na fotografický záznam, jedná se opět o jednu z nejjednodušších technik záznamu nebeského jevu. Budete potřebovat objektiv s co největší světelností a rozumně širokým zorným polem například 24mm/1,8 kterým budete po celou noc fotografovat oblohu nad vámi. Během noci nejenže zaznamenáte postupné otáčení Země pod oblohou, ale také zachytíte jasné i podstatně slabší meteory, které prolétly zorným polem vašeho objektivu.

V maximu tak můžete spatřit/vyfotit až 18 Lyrid za hodinu což není příliš, ale na jarní obloze je to příjemné meteorické osvěžení.

Ať již budete Lyridy či jakýkoliv jiný meteorický roj pozorovat vizuálně nebo se pokusíte o jeho záznam, vždy se vyplatí vycestovat za tmavší oblohou mimo přesvětlená centra měst, která vám doslova „vymažou“ z oblohy nejen slabší hvězdy, ale zákonitě vás připraví i o slabší meteory.