Přednáška "ČTVERNOZÍ (a někdy i vícenozí) KOSMONAUTI"

2 Říj

aneb zvířata ve službách kosmonautiky

[singlepic id=162 w=320 h=240 float=left]Jméno prvního živého tvora ve vesmíru zná většina z nás – fenka Lajka do kosmu vzlétla 3.listopadu 1957. Ze své cesty se však nevrátila a v kosmu zahynula. Fenky Strelka a Bělka už měli větší štěstí – ze své kosmické výpravy se v srpnu 1960 v pořádku vrátily zpět na Zemi.

Už před prvními psy se na hranici vesmíru dostalo ve speciálních výškových raketách několik živých tvorů – ovocné mušky, malé opičky nebo myšky. V kabině americké kosmické lodě Mercury si v roce 1961 vyzkoušeli na krátkou chvíli stav beztíže šimpanzové Ham a Enos. První kočičí kosmonaut odstartoval v roce 1963 – byl jím francouzský kocour jménem Felix. Krátce před ním do vesmíru nahlédla i krysa Hector. Dalšími vesmírnými cestovateli se postupně stali želvy, pavouci, mloci, morčata, žáby, mouchy, kobylky, laboratorní králíci, škorpioni, akvarijní rybky, mravenci, termiti, …

Zvířata tak lidem ukazovala cestu v dobývání kosmu a pomáhala jim poznat nebezpečí, které může v kosmu na lidské kosmonauty číhat. Jejich cesty byly velmi často zakončeny smrtí při výbuchu startující rakety nebo při tvrdém přistání kosmické lodě.

O známých i neznámých zvířecích kosmonautech bude v pátek 29. října 2010 od 19 hodin ve velkém sále DDM DELTA Pardubice vyprávět Milan HalousekČeské astronomické společnosti.

!Přednáška není vhodná pro děti do 10 roků!

Napsat komentář